čtvrtek 5. května 2011

Hyalutidin kloubní výživa v novém balení



Hyalutidin DC aktiv - kloubní výživa pro psy, kde hlavní účinnou látkou je kyselina hyaluronová upravena tak, aby byla co nejlépe vstřebatelná a účinná, tam kde je ji potřeba. Nyní v novém balení.

Komu může Hyalutidin DC Aktiv pomoci:



* všem plemenům psů s věkem nebo zatížením podmíněném projevu opotřebení a s bolestmi kloubů

* všem plemenům psů v průběhu roku v závislosti na stupni zatížení a jako prevenci a péči o pohybový aparát

* všem pracovním plemenům psů při vyšším zatížení pohybového aparátu

* všem štěňatům od tří měsíců stáří v období maximálního růstu jako podporu pro správný vývin pohybového aparátu

* všem mladým pracovním plemenům psů jako prevenci a podporu funkce před zahájením výcviku

* všem starším psům pro prodloužení délky jejich aktivního věku

* všem psům po úrazech nebo prodělané kloubní operaci jako řešení prevence možnosti vzniku artrózy

Vápník v potravě štěňat a jeho rizika

Vznik ortopedických problémů u rostoucích psů je vázán na tři základní faktory: genetiku, pohybovou zátěž a výživu.

Riziko rozvoje ortopedických problémů ve štěněcím věku je podstatně vyšší u velkých a gigantických plemen, než u štěňat malých a středních plemen.



Genetika

U mnoha onemocnění pohybového aparátu se na jejich vzniku podílejí (více či méně) geny předané od matky a otce. Zatímco budoucí majitel může genetické aspekty ovlivnit pouze výběrem jedince při koupi, chovatelé se na základě selektivních programů snaží snížit četnost výskytu problematických genů v populaci určitého plemene. Klasickým příkladem je preventivní rentgenologické vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů a následné vyřazování pozitivních jedinců z chovu.



Pohybová zátěž

V období intenzivního růstu štěňat (hlavně mezi 4. a 6. měsícem věku) hrozí přetěžování pohybového aparátu neúměrnou pohybovou aktivitou a nadměrnou hmotností štěněte (svaly, tuk). Je potřeba se vyvarovat především nekontrolovaného pohybu na kluzkých površích (parkety, lino, plovoucí podlahy) a jednostrannému přetěžování (např. běhání u jízdního kola na delší trasy).



Výživa

Výběrem vhodného krmiva pro štěně je možné riziko ortopedických potíží výrazně snížit. Nejpodstatnějším ukazatelem vhodnosti diety je optimální poměr energie a vápníku.

Velká plemena psů mají tendence k příliš rychlému růstu, který vede v období puberty k neúměrnému zvýšení zátěže (svaly, tuk) na rostoucí kostru. Prevencí je snížení energetického obsahu krmení a optimalizace růstové křivky.

Vápník je zcela nepostradatelným prvkem pro správný vývoj štěněte, avšak jeho nadměrné množství v potravě může způsobit závažná onemocnění. Koncentrace vápníku v krvi je regulována mnoha hormonálními mechanismy – ty jsou schopny si poradit s případným nedostakem vápníku v potravě a zvýšit jeho vstřebávání ze zažívacího traktu. S nadbytkem vápníku v krmivu si ale tyto mechanismy poradit nedovedou. Nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání kostí a chrupavek. Dochází ke zvyšování celkového objemu kostní tkáně, oddálení remodelace kostí, následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost a vzniká tzv. osteochondróza – jedná se o závažné onemocnění kloubů mladých zvířat, které vede k rozvoji artrózy.

Další chorobou spojovanou s nadbytečným zkrmováním vápníku je panostitida – akutní bolestivé onemocnění projevující se těžkým kulháním.

Při zkrmování potravy s nadbytkem fosforu a nedostatkem vápníku vzniká sekundární nutriční hyperparatyreóza. Ta vede k odvápnění kostí, setkáváme se s ní u psů krmených doma připravovanou stravou s vysokým podílem masa – to je obecně bohaté na fosfor a chudé na vápník. Toto onemocnění bylo a je zaměňováno za křivici (rachitidu) – hypovitaminózu D, která se však v chovech psů v podstatě nevyskytuje díky bohatým zdrojům vitamínu D v přirozené potravě.



Doporučení:

Rostoucí psi velkých plemen krmte kvalitními granulemi určenými pro štěňata velkých plemen – tato krmiva jsou ve všech ohledech vyvážená a zajistí Vašemu štěněti optimální obsah a poměr všech látek, které ke svému růstu potřebuje.

Nespoléhejte na to, že domácí vařenou stravou budete schopni připravit Vašemu štěněti plnohodnotnou a vyváženou krmnou dávku.

Nedoplňujte ke granulím maso, těstoviny, rýži apod.

V žádném případě nepřidávejte ke granulím minerální nebo vitamínové doplňky.

Kloubní výživa pro psy

Zdroj: Vápník v portavě štěňat a jeho rizika

Mohlo by vás zajímat:

Labradoři mívají artrózu, jorkšíři zubní kámen a šarpejové alergii...

Jak může chovatel ovlivnit nežádoucí nadměrné línání

Jak dosáhnout krásné, zdravé, leské a správně vybarvené srsti u vašeho psa?

Jak rozpoznat kvalitní krmivo pro psy

Jak čistit psovi zuby - 4 základní kroky

Zápach z tlamy u psa a kočky

Kloubní výživa pro štěňata


Kvalitu psí stravy poznáte podle srsti, žeber a stolice


Jak krmit psa - Obecné zásady krmení psů

Mohlo by vás zajímat:

Labradoři mívají artrózu, jorkšíři zubní kámen a šarpejové alergii...

Jak může chovatel ovlivnit nežádoucí nadměrné línání

Jak dosáhnout krásné, zdravé, leské a správně vybarvené srsti u vašeho psa?

Jak rozpoznat kvalitní krmivo pro psy

Jak čistit psovi zuby - 4 základní kroky

Zápach z tlamy u psa a kočky

Kvalitu psí stravy poznáte podle srsti, žeber a stolice

Jak krmit psa - Obecné zásady krmení psů

Žádné komentáře:

Okomentovat